Jak najlepiej sprzedać, kupić, wymienić Euro?

Euro jest najważniejszą walutą zagraniczną dla Polaków, a odpowiedź na pytanie: Gdzie wymienić Euro? decyduje o miliardach złotych w skali kraju. Chodzi o to, aby kupować, sprzedawać, wymieniać walutę najkorzystniej, tj. po najlepszym kursie. W naszej analizie zobaczycie jak to zrobić najlepiej.

Waluta Euro – duże znaczenie dla Polaków

Euro jest najważniejszą walutą zagraniczną dla Polski (w skali makro) i Polaków (w skali mikro).

We wspólnej walucie Polska:

  • realizuje największe obroty handlu zagranicznego (zarówno eksport jak i import w EUR są najwyższe)
  • ma najwięcej zadłużenia zagranicznego
  • otrzymuje ogromne wpływy z tytułu funduszy europejskich
  • przelicza wiele wielkości statystycznych, czy nawet wysokości dotacji dla rolników

Polacy z kolei, jako pojedynczy obywatele, w Euro najwięcej zarabiają za granicą i transferują do Polski.

Być może wydaje się to zaskakujące, bo wielu z nas myśli, że dominuje tu funt brytyjski, ale tak nie jest. Jak weźmiemy pod uwagę bliskość i ogrom takich rynków pracy jak: Niemcy, Włochy, Francja czy Irlandia stanie się to nieco bardziej jasne, (więcej o znaczeniu waluty Euro dla Polski i Polaków).

OK, skoro już znamy znaczenie waluty Euro, sprawdźmy jak najlepiej wymienić czy przesłać wspólną walutę.

Sprzedaż, kupno, wymiana Euro

Potrzeby handlujących walutami najczęściej nie są symetryczne.

Najczęściej ktoś kto sprzedaje dewizy nie potrzebuje już aż tyle ich kupować i odwrotnie (oczywiście, o ile nie jest kantorem walutowym).

Sprzedaż Euro

Sprzedającymi euro są przede wszystkim:

Eksporterzy do Strefy Euro, i poza nią, o ile rozliczają się w EUR

Polskie firmy, które realizują kontrakty eksportowe rozliczane w Euro, albo realizują:

  • większość kosztów w lokalnej walucie (w złotych),
  • ew. kupują zagranicą surowce i półprodukty, które z kolei najczęściej importowane w dolarach.

Bardzo rzadko zdarza się, aby eksporterzy rozliczający się w Euro mieli dokładnie takie pokrycie kosztów importowych w tej samej walucie. Potrzeba stałej sprzedaży wspólnej waluty jest zatem typowym stanem polskich eksporterów.

Zarabiający w Niemczech, Francji, Irlandii i innych krajach gdzie Euro jest walutą oficjalną

Ktoś, kto zarabia w Euro bardzo często (szczególnie w pierwszych miesiącach i latach pobytu za granicą) przewozi, przesyła zarobione za granicą pieniądze i wymienia je w Polsce.

Ważne aby robić to bezpiecznie i z jak najmniejszą stratą na wymianie. Skoro już tak ciężko pracujemy i zarabiamy, nie ma sensu tracić na wymianie Euro.

Kupno Euro

Importerzy

Importerzy to najważniejsza grupa zainteresowanych stałym zakupem Euro w dużych ilościach. Oczywiście mowa o tych przedsiębiorcach, którzy importują towary i usługi ze Strefy Euro, albo przynajmniej w Euro rozliczają swoje kontrakty.

Zadłużeni w Euro

Mimo że Frankowcy, Frankowicze dominują tematy dotyczące Polaków posiadających kredyty w zagranicznych walutach, również zadłużeni w Euro stanowią tutaj istotną grupę kredytobiorców (mieszkaniowych).

Każdy wzrost kursu Euro stanowi dla nich problem, ale na bieżąco muszą także kupować wspólną walutę do obsługi comiesięcznych rat kredytowych.

Wymiana Euro

Grupy zainteresowane sprzedażą, czy kupnem Euro są bardzo rozłączne i odmienne, ale mimo to, wymieniając Euro mają do wyboru zbliżone metody oraz podobne koszty operacji wymiany.

Jak i gdzie sprzedać, kupić czy wymienić Euro

Sposobów wymiany czy transferu Euro jest więcej niż może się w pierwszym momencie wydawać.

Część z nich, mimo że są całkiem popularne, jest zupełnie nieopłacalnych, inne korzystne – nie zawsze dostrzegane przez zainteresowanych.

Oto najważniejsze sposoby wymiany Euro.

Gdzie najlepiej wymienić Euro

Euro kupić lub sprzedać możemy w tradycyjny sposób lub z użyciem rozwiązań internetowych.

Tradycyjna wymiana Euro

Od dawna możemy wymieniać (kupować, sprzedawać) waluty w:

Kantorach tradycyjnych

Sprawa prosta, zrozumiała, przećwiczona przez pokolenia.

W tym przypadku ktoś kto chce kupić/sprzedać Euro udaje do stacjonarnego punktu wymiany walut i wraca po wymianie z plikiem nowej waluty.

Kosztem tej operacji (przynajmniej w Polsce) jest wyłącznie spread, czyli różnica pomiędzy kursem sprzedaży i kursem kupna Euro.

Zalety kantorów tradycyjnych

Wymiana w kantorach tradycyjnych (stacjonarnych, naziemnych) ma swoich zwolenników, którzy przede wszystkim wskazują na:

  • lepsze kursy (ale, jak zaraz pokażemy niższe tylko od bankowych)
  • łatwość całej operacji (kantorów jest dużo, są bliskie, wchodzimy, dajemy sumę jednej waluty, a wracamy z plikiem banknotów drugiej)
  • łatwość przeprowadzenia transakcji, kiedy mamy gotówkę (nie trzeba jej wpłacać, przelewać itd.)
  • możliwość negocjacji kursów walut.

Wady kantorów tradycyjnych

Wymienione wyżej zalety mocno bledną, kiedy zaczniemy je głębiej analizować.

Wydaje się, że korzyści jakie wymieniają zwolennicy kantorów tradycyjnych wynikają przede wszystkim z przyzwyczajenia ich klientów, albo wręcz niechęci do uczenia się nowych rozwiązań.

Trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę, że kantory tradycyjne mogą się okazać rozwiązaniem niebezpiecznym… I nie chodzi tylko o ryzyka z poziomu samego punktu tradycyjnej wymiany, takie jak możliwość omyłki kasjera, czy (nawet przypadkowe) wręczenie fałszywki. W rzeczywistości te ryzyka materializują się wyjątkowo rzadko – kantory stacjonarne to często długo działające i bazujące na opinii podmioty. Same dbają o to, aby standard ich usługi był bardzo wysoki.

Problem może się pojawić w drodze, do i z kantoru tradycyjnego, kiedy możemy stać się ofiarą napaści, rabunku. Szczególnie może to być ważne dla klientów wymieniających często i duże kwoty walut (wiadomo, licho nie śpi i obserwuje…).

Kolejną wadą punktów tradycyjnych jest czas… Sama operacja wymiany walut nie zajmuje nawet specjalnie długo, ale już na samo dotarcie i powrót z kantoru stacjonarnego trzeba przeznaczyć więcej czasu, czasem także pieniędzy (parkingi, ochrona itp.).

Na końcu (chociaż nie jest to na pewno najmniej znaczący czynnik) trzeba powiedzieć, że owszem kantory tradycyjne są wyraźniej tańsze (mają lepsze kursy wymiany walut) niż banki, ale nie są to najtańsze podmioty wymiany dostępne na rynku.

Z cyklicznych badań porównywarki kantorów Kurencja.com wynika, że spready w kantorach tradycyjnych są lepsze kilkakrotnie niż w bankach, ale wyraźnie gorsze niż w kantorach internetowych.

Dla przykładu, średnie spready na koniec III kw. 2016 r. dla Euro wynosiły:

  • 7,20 % w bankach
  • 1,48% w kantorach tradycyjnych
  • 0,49% w kantorach online

Różnica zatem jest znacząca, i nabiera ona bardzo dużego znaczenia w przypadku znacznych sum i częstej wymiany Euro.

Wymienić Euro

Bankach

Wymiana walut w bankach jest bardzo podobna w swej istocie do wymiany w kantorach tradycyjnych (poza przypadkami opisanymi nieco dalej). Ale, jak widać na powyższym wykresie, jest aktem czystej desperacji jeśli chodzi o cenę…

Banki bez najmniejszych skrupułów kasują średnia 6-7% spready na wymianie walut (w pojedynczych przypadkach zdarzają się nawet spready kilkunastoprocentowe).

Warto mieć na uwadze, że np. aby wymienić Euro, powiedzmy 1000 Eur zarobione na Zachodzie, w bankach zapłacimy kilkadziesiąt Euro za czynność, która gdzie indziej (kantory stacjonarne, czy kantory w internecie) będzie nas kosztować nawet 10x mniej… (różnica w spreadach pomiędzy bankami i ekantorami).

Uwaga! Trzeba pamiętać, że wymiana walut w bankach to nie tylko fizyczna wizyta w oddziale banku (podobnie do wizyty w kantorze stacjonarnym) i wymiana jednej waluty na drugą w kasie. Często wymiany Euro po niekorzystnym kursie bankowym możemy dokonać w operacjach bezgotówkowych.

Bezgotówkowa wymiana walut w bankach

Wymienić Euro (i pozostałe waluty) w banku możemy także „w locie” nie zawsze na warunkach, które będą dla nas korzystne…

O co chodzi? O każdy przelew waluty Euro, który trafia na nasze konto złotowe… Tak, ilekroć ktoś (szef, kontrahent, babcia z Holandii itd.) wyśle nam przelew Euro na nasze konto złotowe (np. ROR) tylekroć te Euro zostaną wymienione automatycznie na złote. Po jakim kursie? Jasne! Po tym mało sympatycznym kursie z tabeli bankowej, gdzie spread może wynosić nawet kilkanaście procent…

Ten sam, jak w przypadku przelewów w Euro, niekorzystny mechanizm banki stosują kiedy płacimy kartami bankowymi (w złotych) w krajach, gdzie obowiązuje Euro (zobacz specjalny poradnik: Czym najlepiej płacić za granicą).

Co w takim razie zrobić aby przelew Euro na konto bankowe nie był tak kosztowny? O tym w następnej części.

Najtańsze przelewy Euro na konto

Kiedy musimy, albo chcemy (w końcu to bezpieczniejsze i wygodniejsze) przelać Euro na rachunek bankowy, zamiast posługiwać się gotówką) wówczas powinniśmy:

  • przelać je z konta bankowego w Euro na inne bankowe konto bankowe w Euro (i to bez względu, czy między kontami w Polsce, czy też z zagranicznego konta na konto polskie) – w takiej sytuacji nie dojdzie do przewalutowania, czasem tylko (najczęściej przy przelewach zagranicznych) zapłacimy prowizję za sam przelew – więcej o przelewach zagranicznych.

Ok, sytuacja, kiedy przelewamy np. z konta niemieckiego banku na konto w Polsce (obydwa prowadzone w Euro) jest prosta. Ale czy to jedyna możliwość? Nie! Pewną mutacją przelewów bankowych są jeszcze:

  1. Przelewy Euro na konto w kantorze internetowym
  2. Przelewy Euro na konto w firmie transferów walutowych

W obu przypadkach mogą to być przelewy inicjowane z kraju lub zagranicy (chociaż warto sprawdzić, bo nie każdy kantor internetowy umożliwia przyjmowanie przelewów z zagranicy).

Obydwa przypadki zostaną rozwinięte w dalszej części. Tutaj warto zwrócić uwagę, że zarówno nasze konto w kantorze internetowym, czy firmie transferów pieniężnych są zwykłymi kontami bankowymi i możemy je wykorzystać do przyjęcia przelewów w Euro bez przewalutowania waluty na złote (nie musimy zakładać nowych, płatnych kont walutowych w bankach). Dopiero w dalszej kolejności (w wybranym czasie i po wybranym kursie możemy Euro wymienić na inną walutę, np. na złote)

Jak wymienić Euro w kantorze internetowym

Kantory internetowe działają w Polsce od 2009 r. (pierwszym był Walutomat, kolejne to m. in. InternetowyKantor.pl, Fritz Exchange itp.)

Wielka popularność kantorów online w naszym kraju, oprócz ich bezkonkurencyjnej oferty, wynika z:

  • dużej grupy kredytobiorców walutowych (głównie we franku i Euro)
  • własnej waluty (złoty) w Polsce mimo wstąpienia do Unii Europejskiej
  • dużej liczby emigrantów zarobkowych (Wielka Brytania, kraje Strefy Euro, Skandynawia)
  • coraz większej popularności internetu i nowoczesnych usług
  • znacznej intuicyjności i łatwości korzystania z serwisów www kantorów online

Jak wspomniano, założenie konta i korzystanie z kantoru internetowego jest proste i intuicyjne. Nowe konto założymy w 5-10 minut, musimy tylko przygotować sobie:

  1. numery rachunków bankowych (złotowego, eurowego i ew. w innych walutach)
  2. nr telefonu i adres e-mail do potwierdzeń
  3. loginy i hasła, jakie obieramy do obsługi konta
  4. czasem dane z dokumentu tożsamości i ew. skany tych dokumentów.

Kiedy już mamy konto w którymś z kantorów online dokonujemy w nim transakcji wymiany. Mamy dwa dostępne tryby (najczęściej dany kantor obsługuje jeden z nich):

  1. wymiana portfelowa – przelewamy złote, lub walutę do kantoru (do naszego portfela), a następnie dokonujemy wymiany walut (lub czekamy), na końcu możemy środki po wymianie przelać z powrotem na swoje konto bankowe, ale możemy też czekać i trzymać środki w portfelu
  2. wymiana zleceniem (kantorowa) – dokonujemy transakcji i środki w jednym ciągu: trafiają do kantoru, są wymieniane, i automatycznie trafiają z powrotem na nasze konto bankowe waluty docelowej (tej na którą wymieniamy).

Jak wszystko, także wymiana Euro w internecie wymaga przełamania się, nauczenia się nowej usługi, ale szybko zauważymy jakie to jest łatwe i jak wiele daje nam w porównaniu z innymi metodami wymiany walut.

Tutaj znajdują się przykładowe instrukcje zakładania kont w kantorach online:

Pozostałe metody, jak wymienić, przesłać Euro

Poza wyżej wymienionymi sposobami, wymienić Euro (czasem pośrednio) można także:

  1. wysyłając je PayPalem – jeżeli mamy konto w Euro w PayPalu, możemy przyjmować walutę na to konto, a następnie przelać środki na nasze konto złotowe, czy kartę w złotych – ale wadą tego rozwiązania jest wysoki koszt przewalutowania i dodatkowe opłaty za użycie kart
  2. wysyłając Euro za pomocą jednej z firm przekazów pieniężnych (MoneyGram, Western Union itd.) – ale tu także musimy się liczyć, że prowizje będą gigantyczne…
  3. przesłać je korzystając pośrednictwa Bitcoinów (BTC) – za Euro kupić Bitcoiny i już w dowolnym miejscu świata swobodnie dysponować – rozwiązanie super korzystne jeśli chodzi o koszty, ale niestety ma swoje ograniczenia, do których należy ograniczona liczba puntów akceptujących i wypłacających Bitcoiny a przede wszystkim duża zmienność kursu samej kryptowaluty
  4. przelać je z konta bankowego (w Euro) na konto funtowe w firmie transferów walutowych, gdzie już dowolnie możemy wymienić Euro – ten punkt szerzej rozwiniemy bo jest warty użycia, a nawet częstego stosowania, szczególnie przed działające globalnie firmy.

Wymiana, przelew Euro do Polski za pośrednictwem stron transferów walutowych

Od paru lat działają na rynku serwisy www, które oferują usługę internetowych transferów walutowe. Coś jak MoneyGram, czy Western Union, które po świecie wysyłają od lat gotówkę, ale wszystko tu dzieje się w 100% online.

Taka firma (przykłady: CurrencyFair, TransferWise, GlobalTransfer) posiada konta bankowe w każdym obsługiwanym kraju i jego walucie. Tym samym, przelewając pieniądze klientów, dany serwis przelewa je pomiędzy własnymi rachunkami czyli taniej niż normalnie w banku.

Podsumowanie

Dzisiaj chcąc wymienić Euro nie jesteśmy zdani tylko na banki i kantory tradycyjne. Mamy do wyboru lepsze (wygodniejsze i tańsze) sposoby. Warto z nich korzystać aby nie tracić ciężko zarobionych pieniędzy i zyskiwać przewagę na konkurencją w biznesie.

Wymienić Euro jest łatwiej niż je zarobić!

Podobne teksty:

Jak najlepiej przesłać, przelać, wysłać pieniądze za granicę

Firmowe transfery pieniężne